Župany - čo o nich viete?

27.03.2021

Máš už svoj župan? 

Miluješ ho? :-) 

A vieš niečo o ňom?

Najčastejšie si ho obliekame po kúpeli, alebo ako domáci odev, keď si len tak oddychujeme a chceme sa uvoľniť. Dnes je župan základom pohodlia, luxusu, rozmaznávania sa pri dotyku ľahkej látky, ktorá jemne zahaľuje telo. Ale čo viete o jeho dlhej ceste storočiami ? Pozrieme sa na ich históriu a dozvieme sa nové veci o týchto milovaných odevoch.

Možno ste netušili že župan je obojpohlavný :-) . Už od samého začiatku je to odev neutrálny z hľadiska pohlavia. Ak aj ste o tom takto nepremýšľali určite vám neuniklo, že tento odev nosia rovnako ženy ako i muži aj v dnešných časoch. Ženské aj mužské celebrity sa často s hrdosťou predvádzajú v značkových exemplároch.

Ale meno župan dostal tento maznáčik až neskoršie. Slovo pochádza z francúzskeho slova "županu" čo jednoducho znamená šaty. A to slovo sa udomácnilo v bežnej reči rôznych jazykov. Týmto slovom sa označuje voľný splývavý odev s rukávmy.

Staroveké Japonsko

Najviac inšpirujúcim pre dnešné župany sa stalo japonské kimono. Objavilo sa v roku 800-1000 n.l. Kimono je kroj. Pôvodne bolo známkou bohatstva a prosperity. Nosili ho dynastie, ktoré niečo znamenali. 

Do čias kimona nosili japonci dvojdielne odevy - vrchný a spodný. V závislosti od pohlavia sukňu alebo nohavice a blúzku alebo bundu. Kimono zakrylo celé telo a už nebolo potrebné riešiť pohlavie a dokonca ani tvar postavy jeho nositeľa. Tento univerzálny typ šitia uplatňujú aj dnešní tvorcovia moderných županov. Aj keď treba povedať že moderná doba vyžaduje venovať viac pozornosti nášmu vzhľadu a preto tí preciznejší výrobcovia  vyrábajú župany podľa veľkosti a stále špeciálne pre mužov a ženy.

Staroveké Grécko a Rím

V 9. storočí pred n. l. nosili gréci odevy označované ako chitón - boli to pestrofarebné šaty lemované dekoráciami. Ak by ste stretli takto oblečeného gréka, bolo by vám podľa lemovania hneď jasné, odkiaľ pochádza. A keby ste sa narodili ako ríman, tak by ste zas svoje spoločenské postavenie dávali najavo dĺžkou šiat. 

Okrem toho vieme že gréci nosili mnoho verzií pelerín a tóg (spodný odev bez rukávu lebo grécke horúčavy ... :-) ) 

Z funkčného pohľadu nosili gréci a rímania aj predchodcu dnešných županov zvyčajne vyrobených z tenkých a ľahkých tkanín.

Kimona sa vyrábali hlavne z hodvábu. Boli v pestrých farbách a bohato zdobené do detailu. Ručná výroba kimona a zdobenie sa zachovali v Ázii ako umenie, za ktoré je západný svet ochotný dobre zaplatiť. Kimono dodnes inšpiruje moderné dizajny luxusných rób a županov. Župan ako ho poznáme dnes, sa začal nosiť v západnom svete niekedy v 18. storočí.